Imatran rakennusvalvonta ohjeistaa kiinteistönomistajia ryhtymään toimiin putoamissuojan parantamiseksi parvekkeilla.
Onnettomuustutkintakeskus antoi 21.5.2026 onnettomuusuhkailmoituksen, joka koskee sementtikuituisia parvekelevyjä. Lujuustesteissä todettiin, että sementtikuituinen levy ei ole sopiva putoamissuojaksi tai estämään putoamista.
— Sementtikuitulevyjä on käytetty Suomessa laajasti parvekkeilla muun muassa 1960–1980-luvuilla valmistuneissa kerrostaloissa, kertoo rakennusvalvontapäällikkö Jarkko Purujoki Imatran kaupungilta.
Imatran rakennusvalvonta ohjeistaa asunto-osakeyhtiöitä ja muita kiinteistönomistajia ryhtymään toimiin parvekkeiden ja terassien levytysten turvallisuuden varmistamiseksi, jos rakennuksessa on sementtikuituiset levyt putoamissuojina/kaidelevyinä.
Rakennusvalvonta ohjeistaa kyseisiä asunto-osakeyhtiöitä myös harkitsemaan parvekkeiden ja terassien käytön kieltämistä siihen saakka, kunnes putoamissuojien turvallisuus on varmistettu.
— Rakennuksen omistaja vastaa siitä, että rakennus on turvallinen, Purujoki muistuttaa.
Kiinteistönomistajia ohjeistetaan myös tarkistamaan lasisten kaidelasilevyjen kiinnitykset, koska kaidelasien kiinnitysten osalta on käynyt ilmi muun muassa kiinnitysruuvien ja kiinnikkeiden muoviosien pettämistä.
Lisätietoja:
rakennusvalvontapäällikkö
Jarkko Purujoki
Imatran kaupunki
jarkko.purujoki@imatra.fi
020 617 1169